Torbiele jajników – przyczyny, leczenie, kontrola

Torbiele jajników to łagodne zmiany, występujące w każdym wieku. Choć nie zawsze wymagają leczenia, nawet te najmniejsze powinno się systematycznie kontrolować u ginekologa. Przyczyny torbieli mogą być różnorodne, takie jak zespół policystycznych jajników, endometrioza, czy dziedziczność. Często są bezobjawowe i rozpoznawane podczas rutynowego badania USG w Arbormed.

Przyczyny i Rodzaje Torbieli Jajników

Zespół policystycznych jajników, endometrioza oraz dziedziczność to czynniki predysponujące do powstania torbieli. Najczęstsze to torbiele czynnościowe, wymagające leczenia hormonalnego zlecanego przez dr Agnieszkę Dzik-Rudnicką. Inne typy to torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe) i dermatoidalne (tzw. potworniaki jajnika), które zazwyczaj wymagają leczenia operacyjnego.

Leczenie Torbieli Jajników

Aby rozpocząć właściwe leczenie (hormonalne, przeciwzapalne lub operacyjne), konieczne jest wcześniejsze wykrycie torbieli. Regularne badania USG przezpochwowego, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pozwalają na skuteczną kontrolę i wczesne interwencje. Badania ginekologiczne w Arbormed to gwarancja skutecznej opieki nad zdrowiem kobiet.

Zapraszamy na badania ginekologiczne w Arbormed - troszczymy się o Twoje zdrowie!