Badanie USG Piersi

Badanie USG  piersi wykonasz w gabinecie Arbormed w Skierniewicach.

Jeśli jesteś świadomą osobą dbającą o swoje zdrowie, bądź masz niepokojące dolegliwości ze strony piersi i chcesz wykonać badanie ultrasonograficzne(USG) piersi w naszym gabinecie zapoznaj się z poniższymi informacjami, które pozwolą Ci przygotować się do badania, aby było ono komfortowe.

USG_piersi_skierniewice
Badanie USG Piersi - Gabinety Arbormed Skierniewice

NA CZYM POLEGA DIAGNOSTYKA PIERSI W ARBORMED?

Na początku musisz wiedzieć, że w ARBORMED diagnostyką piersi zajmuje się chirurg onkolog.

Badanie nie polega jedynie na wykonaniu USG, ale jest to proces diagnostyczny pozwalający postawić odpowiednią  diagnozę oraz wydać  konkretne zalecenia.

Badanie piersi będzie składało się z  badania klinicznego (podmiotowego i przedmiotowego)  oraz  wykonaniu USG.

NA CZYM POLEGA BADANIE KLINICZNE PIERSI?

Badanie kliniczne składa się z dwóch części - badania podmiotowego(wywiadu) oraz badania przedmiotowego.

W czasie wywiadu  lekarz stara się uzyskać od Ciebie informacje na temat  dolegliwości, ich charakteru, umiejscowienia, czasu trwania. Jeśli badanie ma charakter kontrolny, istotne jest abyś miała przy sobie wyniki poprzednich badań.

Niezwykle istotną kwestią przy diagnostyce chorób piersi jest wywiad na temat stanu hormonalnego pacjentki (termin pierwszej i ostatniej miesiączki),przeszłości położniczo – ginekologicznej (liczba ciąż, poronień, porodów, czas karmienia piersią, stosowane środki hormonalne, w tym antykoncepcyjne) oraz  przebytej w przeszłości diagnostyce i leczeniu chorób piersi.

Musisz wiedzieć, że istotne są tu informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia, ale również chorób przebytych u członków Twojej rodziny.

Badanie przedmiotowe obejmuje badanie piersi, oraz regionalnych węzłów chłonnych pachowych.

Przeprowadzane jest ono w warunkach pełnej intymności u pacjentki rozebranej do pasa. Polega ono na oglądaniu, oraz badaniu palpacyjnym. Chirurg bada pacjentkę w pozycji leżącej ,oraz siedzącej. Do badania węzłów chłonnych pacjentka zostanie poproszona o położenie dłoni na biodrach i rozluźnienie mięśni obręczy barkowej.

Po badaniu klinicznym lekarz przystępuje do wykonania badania USG.

Badanie-USG_Piersi_Arbormed_Skierniewice

 

 

NA CZYM POLEGA USG PIERSI?

USG polega  na ocenie echostruktury tkanek budujących pierś przy użyciu sondy wysyłającej  fale ultradźwiękowe. Fale te odbijając się od kolejnych tkanek piersi wracają do głowicy i przedstawiane są na ekranie monitora jako obrazy w skali szarości.

W trakcie USG można ocenić budowę kolejnych warstw poczynając od skóry aż do mięśni klatki piersiowej. Ocenia się stosunek tkanki gruczołowej do tłuszczowej, szerokość przewodów mlekowych, a także węzły chłonne pachowe i ewentualnie nadobojczykowe.

W przypadku stwierdzenia zmian ogniskowych określa się ich charakter i lokalizację. Przy użyciu funkcji Color Doppler można ocenić rodzaj unaczynienia zmiany i jej okolicy, a przy pomocy elastografii ocenia się sprężystość zmiany, co wpływa na ostateczny wynik badania i ewentualne dalsze postępowanie.

USG_Piersi_Arbormed_Skierniewice_3

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO USG PIERSI?

Do badania USG nie jest wymagane specjalne przygotowanie.

Najlepiej badanie to wykonywać między pierwszym, a dziesiątym dniem miesiączki.

Na wizytę u chirurga onkologa  koniecznie należy wziąć wyniki poprzednich badań USG, mammografii, rezonansu magnetycznego, oraz wyniki wykonywanych wcześniej badań cytologicznych, lub histopatologicznych po biopsji, bądź zabiegu chirurgicznym.

CZY USG PIERSI  JEST BEZPIECZNE?

USG jest procedurą bezpieczną. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, a nie promieniowanie rentgenowskie. Może być zatem wykonywane nawet u kobiet w ciąży, oraz karmiących piersią.

JAK PRZEBIEGA USG PIERSI I CZY JEST BOLESNE?

Badanie USG piersi jest bezbolesne. Należy rozebrać się od pasa w górę i położyć się na plecach z ręką ułożoną pod głową. Czasami konieczna jest zmiana pozycji ciała pacjentki na boki.

Lekarz po nałożeniu na skórę żelu przesuwa głowicę w różnych kierunkach badając kolejno doły pachowe, oraz piersi. W trakcie badania niektórych obszarów piersi lekarz musi nieco mocniej docisnąć głowicę do skóry, co może spowodować niewielki dyskomfort. Ale nie bój się ,gdyż nie są to dokuczliwe dolegliwości.

Po zakończeniu badania otrzymasz ręczniki papierowe do wytarcia resztek żelu ze skóry i będziesz mogła założyć ubranie.

Po zakończonym kompleksowym badaniu chirurg onkolog wręczy Ci nie tylko opis badania z dokumentacją zdjęciową i oceną w skali BIRADS, ale co bardzo ważne wyda Ci zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Jeśli konieczne będzie pogłębienie diagnostyki o biopsję cienko, bądź gruboigłową lekarz przedstawi Ci podstawowe informacje na temat tych procedur.

MIAŁAM WYKONANĄ MAMMOGRAFIĘ ,CZY MUSZĘ WYKONAĆ USG?

Mammografia i USG nie są badaniami, które zastępują się wzajemnie. Są to badania ,które uzupełniają się. W piersiach występują patologie widoczne w mammografii, a nie widoczne w USG. Są również takie, które widać w USG, a nie widać ich w mammografii. Dlatego bardzo istotne w diagnostyce chorób piersi jest podejście kompleksowe.

WYCZUWAM SOBIE GUZ W PIERSI, A W USG/MAMMOGRAFII STWIERDZONO ZMIANĘ  - CO MAM DALEJ ZROBIĆ?

Jak wcześniej wspominaliśmy w naszym gabinecie pacjentki bada, konsultuje i wykonuje USG chirurg onkolog. Po wykonaniu badania piersi i przeanalizowaniu dostarczonych przez Ciebie wyników badań ,otrzymasz konkretne zalecenia. Dlatego nie obawiaj się ,że wychodząc od Nas nie będziesz wiedziała co zrobić. Jeśli konieczne będzie przeprowadzenie  dalszej diagnostyki ,lekarz może zaproponować Ci biopsję, którą będziesz mogła wykonać w ARBORMED. Jeżeli konieczne będzie pogłębienie diagnostyki o inne badania obrazowe, bądź leczenie chirurgiczne, otrzymasz konkretne wytyczne postępowania.

CZY MUSZĘ MIEĆ WYKONANE USG I JAKIE SĄ WSKAZANIA DO TEGO BADANIA?

-USG jest najczęściej pierwszym badaniem wykonywanym u kobiet, u których w samobadaniu  piersi, lub w badaniu piersi  przez lekarza wyczuwa się zmianę palpacyjną.

-USG stosuje się  jako uzupełnienie badania klinicznego, a szczególnie przydatne jest u młodych kobiet i u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

-Jedyną skuteczną metodą wczesnego wykrywania raka piersi, a co za tym idzie zmniejszającą liczbę zgonów z powodu raka piersi są przesiewowe badania mammograficzne (MMG).Jeśli otrzymałaś zaproszenie na to badanie nie zwlekaj i skorzystaj z niego.

-USG jest badaniem uzupełniającym mammografię(MMG)  - wykorzystywane jest szczególnie do różnicowani zmian torbielowatych od litych, oraz do oceny wielkości i granic zmian ogniskowych.

-Jako samodzielne badanie USG jest szczególnie cenne w ocenie piersi o dużej gęstości, typowych dla młodych kobiet, które są trudne do oceny w MMG

-Pod kontrolą USG wykonuje się pogłębioną diagnostykę zmian niewyczuwalnych palpacyjnie – biopsje cienkoigłowe, bądź gruboigłowe.

-Ultrasonografię piersi, obok MMG, musi mieć wykonaną każda pacjentka w początkowej ocenie stopnia zaawansowania rozpoznanego raka piersi.

- Badanie to należy także rutynowo wykonywać  do oceny pachowych węzłów chłonnych.

 

PAMIĘTAJ USG nie zastępuje mammografii i prawidłowo wykonanego badania klinicznego przez lekarza.

DLACZEGO MUSZĘ PODDAWAĆ SIĘ BADANIOM PIERSI?

Diagnostykę piersi i badania przesiewowe  prowadzi się w celu ograniczenia umieralności z powodu raka piersi. Rak piersi jest bowiem najczęstszym nowotworem złośliwym  u kobiet(22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi on drugą ,po raku płuca, przyczynę zgonów spowodowanych nowotworami(14% wszystkich zgonów w wyniku nowotworów).

Między innymi w związku z wprowadzonymi przesiewowymi badaniami mammograficznymi od lat 90 XX wieku notuje się powolny spadek umieralności z powodu raka piersi.

Oczywiście rak piersi nie dotyczy tylko kobiet. W Polsce liczba zachorowań na raka piersi u mężczyzn wynosi około 130 przypadków rocznie.

USG_Piersi_Arbormed_Skierniewice_4
USG_Piersi_Arbormed_Skierniewice

CO MOGĘ ZROBIĆ ŻEBY NIE ZACHOROWAĆ NA RAKA PIERSI?

Niestety mamy niewielki wpływ na ograniczenie ryzyka zachorowania na raka piersi.. Wynika to z faktu ,że przyczyna większości zachorowań na raka piersi jest nieznana. Na większość czynników ryzyka jak chociażby wiek, czy nosicielstwo niektórych genów nie mamy wpływu i dlatego możliwości profilaktyki pierwotnej są bardzo ograniczone.

Do działań zmniejszających ( niestety w niewielkim stopniu)  ryzyko zachorowania  należą:

  • unikanie nadwagi i otyłości
    • aktywność fizyczna
    • ograniczanie spożycia alkoholu
    • unikanie palenia tytoniu
    • ograniczanie stosowania hormonalnej terapii zastępczej

 

Profilaktyka u kobiet z grup wysokiego ryzyka i obciążonych nosicielstwem genów BRCA1 i BRCA2 profilaktyka uzależniona jest od indywidualnych wskazań.

NA CZYM POLEGA BIOPSJA PIERSI I DO CZEGO SŁUŻY.

Wyróżnia się kilka typów biopsji wykonywanych w zależności od rodzaju patologii piersi. Zaleca się wykonywanie tych procedur pod kontrolą USG(biopsje celowane), choć dopuszczalne jest wykonanie tej procedury bez wspomagania ultrasonografią w zmianach wyraźnie palpacyjnych.

1)Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa(BAC) – wykonywana cienka igłą bez dodatkowego znieczulenia. Uzyskuje się w ten sposób materiał do badania cytologicznego.

2)Biopsja gruboigłowa(BG) – wykonywana w znieczuleniu miejscowym przy użyciu specjalnego działa biopsyjnego. Uzyskuje się wycinki (bioptaty) do badania histopatologicznego.

3)Biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią(mammotomiczna) – jest to procedura diagnostyczna(uzyskuje się materiał histopatologiczny jak w biopsji gruboigłowej), bądź lecznicza(można usunąć całą zmianę i uzyskać ją do badania histopatologicznego).Zawsze wykonywana jest pod kontrolą USG. Podobnie jak BG wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.

4)Biopsja mammotomiczna stereotaktyczna – wykonywana w zmianach niepalpacyjnych i niewidocznych w USG. Igła biopsyjna kierowana jest pod kontrolą mammografu.

BAC oraz BG wykonujemy w gabinecie ArborMed.

Na badanie USG piersi możesz zapisać się poprzez formularz online, wybierając wizytę u doktora Macieja Rudnickiego.

Powrót na stronę główną