Mięśniaki macicy to najbardziej rozpowszechniona forma niezłośliwych nowotworów macicy. Guzy te nie dają przerzutów, nie rozprzestrzeniają się drogą krwionośną czy limfatyczną. Zmiany te mogą być niezauważalne i nie dawać żadnych objawów klinicznych, dlatego istotne są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym Arbormed. Najczęstszymi objawami klinicznymi mięśniaków macicy są: bóle podbrzusza, obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe, ból podczas stosunku płciowego. U ok. 50-60 proc. kobiet mięśniaki nie dają żadnych objawów, czego przyczyną jest najczęściej ich lokalizacja.
Mięśniaki podsurowicówkowe rosną na zewnątrz trzonu macicy i zwykle nie występują pojedynczo. To one przede wszystkim nie dają żadnych objawów ginekologicznych i nie wpływają także na przebieg ciąży. Dają rzadko objawy i są one mało charakterystyczne, np. ból pleców, gdy mięśniaki uciskają zakończenia nerwowe, czy powiększenie obwodu brzucha, gdy guz osiąga duże rozmiary.
Mięśniaki śródścienne rozwijają się w ścianie macicy i czasami mogą nie wiązać się z żadnymi dolegliwościami. Jednak gdy uciskają sąsiednie narządy wewnętrzne, może pojawić się ból podbrzusza lub ból przypominający rwę kulszową. Czasami towarzyszy im uczucie parcia na pęcherz lub odbytnicę. Nasilenie objawów jest w dużej mierze uzależnione od wielkości guzów oraz ich liczby. Takie umiejscowienie mięśniaków zwykle nie powoduje większego zagrożenia dla rozwijającego się płodu.
Mięśniaki podśluzówkowe rosną wewnątrz macicy iż reguły dają wyraźne objawy. Często powodują krwawienia międzymiesiączkowe lub przedłużające się bolesne i obfite miesiączki . Taka lokalizacja mięśniaków jest najgroźniejsza dla kobiet w ciąży, ponieważ może zwiększać ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Dodatkowo mięśniaki podsurowicówkowe oraz podśluzówkowe mogą być uszypułowane, czyli połączone ze ścianą macicy pasmem tkanki łącznej, zwanej szypułą. Uszypułowane mięśniaki podsurowicówkowe nie stwarzają ryzyka dla ciąży, natomiast mięśniaki podśluzówkowe uszypułowane są przyczyną poronień.
Leczenie mięśniaków macicy
Mięśniaki niepowodujące dolegliwości nie wymagają leczenia. Wystarczą regularne badania kontrolne w gabinecie Arbormed i obserwacja rozmiarów guzów. Leczenie wskazane jest jeżeli się powiększają lub stają się objawowe. Mnogość dostępnych form leczenia pozwala na indywidualne dobranie najodpowiedniejszej metody przez panią doktor Agnieszkę Dzik-Rudnicką. Czasem obecnośc mięśniaków wymaga zabiegu histeroskopowego lub operacyjnego ich usunięcia (takie zabiegi dr Agnieszka Dzik-Rudnicka wykonuje w szpitalu, w którym pracuje)
Polipy macicy zwykle mają łagodną postać, jednak nie należy ich lekceważyć. Polipy jamy macicy ( zwane endometrialnymi ) to niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej . Większość polipów nie daje żadnych dolegliwości. Najczęściej występują plamienia i nieregularne krwawienia z dróg rodnych , przedłużające się miesiączki , krwawienia po stosunku , a u kobiet w okresie prokreacyjnym mogą powodowac trudności z zajściem w ciążę oraz poronienia wczesnych ciąż. Aby mieć pewnośc , że są łagodne należy je usunąc i oddac do badania histopatologicznego. Zabieg usunięcia polipów odbywa się podczas histeroskopii, którą pani doktor Agnieszka Dzik-Rudnicka wykonuje w szpitalu.